Naučná stezka Čertův mlýn

Délka trasy: 7 km
Zaměření: historická, přírodovědná
Doba návštěvy: neomezená/celoročně
Počet zastavení: 9
Vhodná pro: pěší/cyklisty/rodiny s dětmi
Značení:
Jazykové mutace:

Popis trasy:
Stezku lze absolvovat v obou směrech, nemá velké převýšení. Tuto naučnou stezku realizovali v roce 2002 s podporou Min. život. prostředí za spolupráce CHKO Beskydy a Lesu ČR, s. p. členové Českého svazu ochránců přírody Valašského Meziříčí. V roce 2008 byla stezka zrekonstruovaná. Naučná stezka byla rekonstruována za přispění pivovaru RADEGAST. Texty a vzhled tabulí připravila ZO ČSOP Salamandr a mediálním partnerem je its Beskydy, s.r.o. - Beskydy.cz.

Trasa NS vede po červené turistické značce a značené cyklostezce – jako jedna z mála v CHKO Beskydy je vhodná i pro cyklisty a v zimě pro běžkaře. Díky malému převýšení ji zvládnou i rodiny s dětmi. Vede od Martiňáku přes jihozápadní svahy masivu Čertova mlýna a prochází kolem jezírka Mořské oko na Pustevny. Lze ji absolvovat v obou směrech. Pohyb po stezce je na vlastní nebezpečí – cyklisty prosíme o ohleduplnost k pěším turistům.

Stezka má ve znaku Čertův stůl - unikátní skalní útvar na hřebeni Čertova mlýna.

Mapa - Čertův Mlýn Beskydy


Zobrazit místo Čertův Mlýn na větší mapě

Zastávky:

o poustevnících na Pustevnách - jak se sem dostali poustevníci
o Mořském oku - co žije v Mořském oku
o NP Rezervaci Kněhyně-Čertův mlýn - proč jsou v rezervaci suché stromy
o sesuvech a čertovi - co mění tvar hor
o 1. československé partyzánské brigádě Jana Žižky - jak se partyzáni dostali ze Slovenska na Čertův mlýn
o válečných obětech místních - kde zahynuli místní odbojáři
o změně krajiny - jak dříve vypadala beskydská krajina pře pár desetiletími
o partyzánských velitelích - jak těžká byla úloha partyzánských velitelů
o akci Tetřev – jak a kde probíhala největší protipartyzánská akce.

Dostupnost: K prvnímu panelu na Pustevnách se dostanete lanovkou z Trojanovic nebo autem či autobusem z Rožnova p. R. a Prostřední Bečvy. Na Pustevnách je placené parkoviště. Více čtěte zde. Na Pustevnách na stezku Čertův mlýn navazuje Naučná stezka Radegast, která byla rekonstruovaná roku 2007.

Turistická chata na Martiňáku Je to už 200 let, co byl postaven zájezdní hostinec pana Martiňáka. Ten prožil doby své největší slávy po zahájení provozu železniční trati Ostrava – Čeladná. Byl tenkrát na trase z Čeladné do Bečev jediným místem, kde se dělníci z ostravských hutí a dolů jdoucí po šichtě domů mohli občerstvit. V roce 1927 hostinec koupil Klub českých turistů. Za války tady byla jedna z hlavních partyzánských základen. V řijnu 1944 se zde zdržoval štáb 1. brigády Jana Žižky. Po válce se majitelé střídali. Dnešní podobu získala chata v roce 1972, kdy byla na původních základech postavená nová budova.

K tomuto místu se váže i pověst o čertu, který si umínil, že za jednu noc postaví mlýn, aby dostal selskou dcerku.

ZDROJ INFORMACÍ: www.beskydy.cz